Produkcja hologramów

Zapoznaj się z ofertą naszej firmy.

Produkcja hologramów to złożony proces, który odbywa się w kilku etapach. W celu wytworzenie oświetla się laserowym światłem holograficzny obiekt. Fale świetlne, które rozpraszają się i odbijają od powierzchni obiektu zawierają jednoznaczną informację o jego wyglądzie pod względem jego formy i rozkładu światła.

Fala odbita od obiektu ulega zakodowaniu w taki sposób, że informacja o obiekcie może być zapisana na płycie hologramu.

Rekonstrukcja obiektu, a więc uwidocznienie obrazu holograficznego odbywa się poprzez naświetlenie płyty hologramu falą odniesienia. Stanowi to zawsze pierwszy etap naświetlenia. Wszystko po to aby z rzeczywistego obiektu wytworzyć hologram. Laserowe hologramy transmisyjne mogą być rekonstruowane tylko za pomocą światła laserowego. Tylko wtedy mogą uzyskać głębokość przestrzeni i ostrość obrazu.

Dla oglądania obrazu w świetle białym, a więc w świetle hologramu, świetle słonecznym etc. konieczny jest kolejny etap holograficznego naświetlenia. Wszystko w celu wytworzenia kopii hologramu światła białego. Ponieważ światło białe zawiera wszystkie barwy, to hologram musi dodatkowo przejąć zadanie odfiltrowania białego światła rekonstrukcyjnego z nadmiernej palety fal świetlnych.

Kolejna rekonstrukcja hologramu za pomocą światła białego polega na zastosowaniu maski szczelinowej, przez którą naświetlany jest hologram. Powoduje to rozszczepienie światła białego na barwy spektralne. W taki sposób uzyskuje się bardzo jasne rekonstrukcje w kolorach tęczy.

Największą zaletą tej techniki jest możliwość powielania za pomocą techniki tłoczenia. Maszynowa produkcja umożliwia wytwarzanie hologramów w większych ilościach.

W procesie wytwarzania hologramów tęczowych kopię hologramu tęczowego naświetla się na specjalnym materiale fotograficznym z warstwą światłoczułą. Pozwala to na odwzorowanie bardzo drobnych holograficznych struktur interferencyjnych w postaci reliefu powierzchniowego.

Relief powierzchniowy na płycie światłoczułej można kształtować galwanicznie i w ten sposób przenosić na matrycę niklową. Służy ona następnie jako narzędzie do tłoczenia hologramów. W maszynach do tłoczenia hologramów za pomocą wysokiej temperatury i ciśnienia na metalizowanej folii wytłacza się relief. Następnie rekonstruuje się pierwotny holograficzny obiekt, w wyniku podania promieni świetlnych.

Dla hologramów samoprzylepnych stosuje się folię samoprzylepną, a pojedyncze etykiety zostają wytłoczone na określony wymiar i kształt. Przy hologramach naklejanych stosuje się specjalny klej, który nanosi się na folię.

Ostatnim etapem produkcji hologramów jest konfekcjonowanie i dystrybucja. Kontrola całego skomplikowanego procesu produkcyjnego hologramów wymaga nie tylko specjalistycznych urządzeń ale również bogatego know – how i doświadczenia technicznego. To połączenie można znaleźć zaledwie w kilku firmach produkcyjnych na całym świecie.

ERHOL POLSKA
NIEMIL 83A

55-200 Oława

Tel./fax +48 71 30 15 280
Tel. +48 71 30 15 301
Tel. +48 71 30 15 302

Tel. kom. +48 502 721 207

E-Mail:
info@erhol.pl